تبلیغات
کتابخانه کوچک - کتابچه شماره 264 ( جهان کوانتومی )
 
کتابخانه کوچک
مطالعه بنیان فرهنگ جامعه می باشد .
درباره وبلاگ


« مطالعه وسعت اندیشه های انسان را به نحو چشمگیری افزایش می دهد ، انسان با تبادلِ افکار و علوم مختلف و کسب معلومات و اطلاعات جدید به کمال می رسد و با شناخت خود و محیط اطرافش به شناخت واقعی و در نهایت به روشنفکری دست می یابد . همچنین ، همواره به یاد داشته باشیم که خواندن و مطالعه کردن دو مقوله جدا از یکدیگرند ، پس سعی نکنیم بخوانیم بلکه سعی کنیم مطالعه کنیم .»

مدیر وبلاگ : مجید آذرشاهی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرشما در مورد این وبلاگ
نام کتاب : جهان کوانتومی

.

.

.

ص 201 : پروتون و الکترون درون اتم تنها نیستند.

ص 208 : دو قانون کاملاً آشکار وجود دارد: الکترون ها تنها می توانند از جایی به جای دیگر بپرند و تنها می توانند یک فوتون را جذب یا گسیل کنند.... ازآنجایی که فوتون، الکترون نیست، قانون انتشار فوتون ممکن است با قانون انتشار الکترون فرق کند .

ص 219 : پوزیترون اولین مواجهه ما با یکی از پایه های داستان های علمی تخیلی بود ؛ پادماده.

ص 222 : لمب مجبورمان کرد اتم هیدروژن را به صورت مجموعه ای از ذرات زیراتمی تصور کنیم که وزوزکنان (شبیه به صدایی که برای جریان الکتریکی در ذهنمان داریم) دائماً در حال به وجود آمدن و از بین رفتن هستند. جابجایی لمب اولین برخورد مستقیم بشریت با این نوسانات کوانتومی اثیری (اِتِری – ماده ای که تصور می شد در فضای خالی وجود دارد) بود.

ص 227 : هر چیزی که شما قادر به دیدن و لمس کردنش هستید؛ هر ماشین بی روح و هر موجود زنده، هر سنگ و هر انسانی بر روی کره زمین، هر سیاره و هر ستاره ای که در هرکدام از 350 میلیارد کهکشان در جهان قابل مشاهده وجود دارد، از چهار ذره ستون اول تشکیل شده اند. شما تنها از سه تای این ذره ها درست شده اید: کوارک های "بالا"  و "پایین"  و  الکترون. کوارک ها هسته اتم را ساخته اند و همان طور که دیدیم الکترون ها نقش خود را در واکنش های شیمیایی ایفا می کنند. ذره دیگری که در ستون اول وجود دارد و الکترون نوترینو نامیده می شود ممکن است برای شما ناآشنا باشد اما در هر ثانیه حدود 60 میلیارد از آن ها که از خورشید تابیده شده اند، از هر سانتی متر مربع بدن شما عبور می کنند.

ص 228 : این چهار ذره مجموعه ای را تشکیل می دهند که به نسل اول ماده معروف اند و به همراه چهار نیروی بنیادی طبیعت، می توانند یک دنیا را بسازند....  هنوز نظریه کوانتومی از گرانش نداریم .

ص 230 : خورشید دریایی گازی از پروتون ها، نوترون ها، الکترون ها و فوتون هاست که حجمی برابر با 1000000 زمین دارد و تحت گرانش خود در حال فروپاشی  است. این فشردگی وحشتناک دمای هسته را به 15 میلیون درجه رسانده است و در این دماها، پروتون ها شروع به همجوشی کرده و هسته هلیم را تشکیل می دهند.

ص 233 : این یکی از شگفتی های طبیعت است که ما می توانیم ببینیم ....  ذراتی که جهان ما را ساخته اند – الکترون،نوترینو و کوارک – اولین هنرپیشگانی هستند که قرار است داستان های طبیعت را برای ما نشان دهند، اما تا به امروز ما دلیل قانع کننده ای نیافتیم که چرا این ذرات این نقش ها را ایفا می کنند.

ص 234 : فیزیک ذرات نوین به دنبال پاسخ به این سؤال است که "منشأ جرم چیست؟" و پاسخ این سؤال را به طریق زیبا و هوشمندانه ای به ذره جدیدی نسبت می دهد .... "بوزون هیگز" نام دارد .

ص 239 : مدل استاندارد فیزیک ذرات : این ایده بسیار ساده است – فضای خالی واقعاً خالی نیست و باعث ایجاد زیگزاگ و بنابراین جرم می شود. واضح است که باید توضیح بیشتری بدهیم چطور ممکن است فضای خالی پر از ذرات هیگز باشد - آیا ما این ذرات را در زندگی روزمره مان احساس نمی کنیم و چطور شده است که چنین اتفاقی افتاده است؟ .... منشأ جرم را به هیگز ربط دادیم ، این توضیح به نظر قابل قبول می آید ....  فیزیک کوانتوم می گوید که چیزی به عنوان فضای خالی وجود ندارد. در حقیقت چیزی که ما نامش را "فضای خالی" گذاشته ایم دریای جوشانی از ذرات زیراتمی است که تحت هیچ شرایطی نمی توان آن ها را جارو کرده و فضا را از آن ها خالی کرد. زمانی که این را فهمیدیم دیگر خیلی هم فکرمان را درگیر این مطلب نمی کنیم که چرا امکان دارد فضای خالی پر از ذرات هیگز باشد.

ص 241 : پیتر هیگز عنوان کرد که فضای خالی مملو از ذرات هیگز است و خود را مقید به توضیحات جزئی تری نکرد که چرا این گونه است.... نتیجه خالص این اندرکنش بین ماده معمولی و خلأ پر از ذرات هیگز این است که جهان از یک مکان بدون ساختار تبدیل به مکانی می شود که در آن حیات شگفت انگیز و گوناگونی وجود داشته و ستارگان، کهکشان ها و مردم در آن زندگی می کنند. حال سؤال اصلی این است که خود ذرات هیگز در ابتدا چگونه به وجود آمدند؟ پاسخ این سؤال هنوز به طور قطعی مشخص نیست، اما تصور بر این است که آن ها باقی مانده تغییر فازی هستند که اندکی پس از انفجار بزرگ به وقوع پیوسته است.

ص 242 : این ایده که خلأ از چیزی پر شده است می گوید که ما و هر چیز دیگری در این جهان درون یک مجموعه غلیظی زندگی می کنیم که از جهان در حال خنک شدن به وجود آمده است همانند شبنم صبحگاهی ..... زمانی که مجموعه ای از کوارک ها دورهم جمع می شوند تا پروتون ها و نوترون ها را بسازند، چه اتفاقی می افتد.

ص 243 : قسمت عجیب داستان اینجاست که اگر چنین عدد منفی و بزرگی در هر یک مترمکعب از فضای خالی داشته باشیم، انبساط جهان آن قدر زیاد می شود که هیچ ستاره و انسانی در آن به وجود نخواهد آمد. جهان واقعاً پس از مهبانگ باید متلاشی می شد..... این معمای عجیب با نام مسئله ثابت کیهانی 1 شناخته می شود و این یکی از مشکلات اساسی فیزیک بنیادی است.

ص 244 : اکنون در مرز دانش قرار داریم.امروزه عرصه تحقیقات دانشمندان درباره چیزهایی است که نمی دانیم... استفاده از این نظریه در عمل منجر به مهم ترین اتفاق تکنولوژیکی قرن بیستم شد – ترانزیستور – وسیله ای که عملکردش بدون دیدگاه کوانتومی از جهان امکان پذیر نبود.

ص 244 : نظریه کوانتوم بسیار فراتر از یک نظریه ای صرفاً برای توضیح جهان است.

ص 247 : زمانی که ستارگان می میرند، بسیاری از آن ها به توپ بسیاری چگالی از مواد هسته ای " تبدیل می شوند که با دریایی از الکترون ها آمیخته اند و آن ها را به نام "کوتوله های سفید می شناسیم. همین سرنوشت 5 میلیارد سال دیگر در انتظار خورشید ماست که سوخت هسته ای اش را تمام می کند.

ص 248 : نخواهیم توانست کوتوله سفیدی با جرمی بیشتر از 4/1 برابر جرم خورشید پیدا کنیم.... یافتن این عدد حاصل درک ما از فیزیک هسته ای، فیزیک کوانتوم و نظریه نسبیت خاص انیشتین است – مجموعه ای متحد از فیزیک قرن بیستم.

ص 249 : "ستاره چیست"؟ جهان قابل رؤیت با تقریب خوبی از هیدروژن و هلیم تشکیل شده است؛ دو عنصر ساده ای که در اولین دقایق پس از انفجار بزرگ به وجود آمدند. پس از حدودا نیم میلیارد سال انبساط، جهان در قسمت های چگال تَرَش به اندازه کافی خنک شد تا ابرهای گازی بتوانند تحت گرانش خود متراکم شوند. این ها در حقیقت بذر کهکشان ها محسوب می شوند و در لابه لای این ابرها و در محدوده های کوچک تر اولین ستارگان شروع به شکل گیری کردند. هرقدر که این ابرها متراکم تر می شدند، گاز داغ تر می شد ... زمانی که دمای این گاز به 100000 درجه برسد، الکترون ها دیگر نمی توانند به دور هسته اتم های هلیم و هیدروژن بگردند و اتم ها متلاشی می شوند و پلاسمایی از هسته خالص و الکترون ها را به جای می گذارند.

ص 250 : اصل پاولی برای فهم علت پایداری اتم ها مهم است و این اصل خصوصیات مواد را پی ریزی می کند. کاربرد دیگر این اصل در اینجاست: این اصل توضیحی برای ستارگان فشرده ای که هیچ سوختی ندارند، اما هنوز باقی مانده اند فراهم می کند.

ص 252 : مکانیک کوانتومی و خصوصاً اصل پاولی برای توصیف الکترون ها لازم می شود.

ص 255 : ستاره های نوترونی  یکی از حالات پایانی عمر ستارگان اند ..... هیچ مکانیزم شناخته شده ای برای جلوگیری از فروپاشی هسته ستاره ای با جرم بیشتر از حدودا 3 برابر خورشید وجود ندارد و نتیجه فروپاشی آن ها ایجاد یک سیاهچاله  است: مکانی که قوانین فیزیک به آن صورت که ما می شناسیم در هم می شکنند .... درک مناسب رفتار داخلی سیاهچاله ها نیازمند یک نظریه گرانش کوانتومی  است و چنین نظریه ای امروزه وجود ندارد.

ص 267 : جرم غالب ستاره ناشی از هسته هایش است، نه از الکترون ها (یک پروتون تنها جرمی حدود 2000 برابر الکترون دارد).

 

&&&&&

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 9 شهریور 1396 ساعت 17 و 44 دقیقه و 53 ثانیه
Hello! I've been reading your site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from
Porter Tx! Just wanted to mention keep up the great job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه