تبلیغات
کتابخانه کوچک - کتابچه شماره 271 ( محمد ص )
 
کتابخانه کوچک
مطالعه بنیان فرهنگ جامعه می باشد .
درباره وبلاگ


« مطالعه وسعت اندیشه های انسان را به نحو چشمگیری افزایش می دهد ، انسان با تبادلِ افکار و علوم مختلف و کسب معلومات و اطلاعات جدید به کمال می رسد و با شناخت خود و محیط اطرافش به شناخت واقعی و در نهایت به روشنفکری دست می یابد . همچنین ، همواره به یاد داشته باشیم که خواندن و مطالعه کردن دو مقوله جدا از یکدیگرند ، پس سعی نکنیم بخوانیم بلکه سعی کنیم مطالعه کنیم .»

مدیر وبلاگ : مجید آذرشاهی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرشما در مورد این وبلاگ
نام کتاب : محمد (ص) پیغمبری که دلها را روشنی بخشید 

نویسنده : کنستانتین ویرژیل گئورگیو            ترجمه : مهرداد صمدی 

نشر : انتشارات بهنود / دبیر                    چاپ اول  1393 


ص 11 : کعبه اولین معبدی است که بشر به افتخار پروردگار خود در روی زمین بنا کرده است . کعبه را یک بار حضرت آدم ساخت بار دیگر حضرت ابراهیم و پسرش اسماعیل ( یعنی پدر تمام قوم عرب ) بنای آن را تجدید کردند .

ص 19 : تعداد اصنام ( بت ها ) مکه فراوان بود به روایتی بیش از سیصد بت در این شهر وجود داشت .

ص 25 : عبدالله پدر محمد (ص) به دیدار پسر خود نائل نگشت و ضمن مسافرتی به شهر مدینه بیمار شده جان سپرد .

ص 28 : تولد محمد (ص) در شهر مکه به سال 570 میلادی یا عام الفیل اتفاق افتاد .

ص 42 : محمد (ص) که هنگام تولد از جانب پدر یتیم بود و در شش سالگی مادر خود را از دست داده بود در هشت سالگی از داشتن پدر بزرگ نیز محروم گشت .

ص 56 : محمد (ص) در سال 595 میلادی ( با خدیجه ) ازدواج کرد .

ص 57 : خدیجه به او سه پسر داد که هر سه در خردی چشم از جهان فرو بستند . به دنبال این سه پسر چهار دختر نصیب محمد (ص) شد به نام : رقیه زینب ام الکلثوم و فاطمه .

ص 62 : هنگامی که محمد (ص) از جانب خداوند به رسالت مبعوث شد ، چهل سال از عمرش می گذشت .

ص 69 : نبی یا پیغمبر شخصی است که مردم را ارشاد کرده و آگاه می سازد ، حال آنکه رسول یا فرستاده پروردگار کسی است که از جانب خداوند قوانین نوشته شده و مدون به بشریت ابلاغ می کند .

ص 71 : ابراهیم نه یهودی بود و نه نصرانی بلکه حنیف و یکتاپرست بود . محمد (ص) اسلام را بر پایه دین ابراهیم پایه نهاد .... یهود و نصارا به دین ابراهیم احترام می گذاشتند ....... بعضی مذاهب پایه بر عشق دارند بعضی دیگر بر امید . اسلام را پایه و اساس بر توکل است یعنی ایمان مطلق به خداوند .

ص 73 : اولین کسی که پیام حق را قبول کرد و اسلام آورد خدیجه زن محمد (ص) بود .... دومین مسلمان علی پسر ابوطالب .... سومی زید یعنی برده ای که محمد (ص) آزادش کرد .... چهارمین نفر تاجر ثروتمندی از اهالی مکه به نام ابوبکر بود ..... ابوبکر پس از اسلام آوردن صاحب دختری شد که او را عایشه نامیدند . به این ترتیب می توان گفت که عایشه اولین بچه ای بود که چون پدرش اسلام پذیرفته بود ، با دین اسلام پا به جهان هستی نهاد .

ص 81 : سال چهارم بعثت بود که محمد (ص) مبارزه با بت ها را آغاز کرد .

ص 86 : اولین برده ای که مسلمان شد بلال نام داشت .

ص 99 : یکی از شجاع ترین سران عرب یعنی عمر تصمیم به قتل پیمبر گرفت و شخصاً کار را عهده دار شد .

ص 122 : محمد (ص) وقتی به آسمان رفت که همه کس او را ترک گفته بود و این واقعه در ماه رجب اتفاق افتاد ... قسمت اول سفر پیغمبر به روی کره زمین و در بیست و هفت ماه رجب از مکه به بیت المقدس صورت گرفت ...... محمد (ص) خود نقل می کند : آن شب من در مکه در خانه خود خوابیده بودم .... دیدم که سقف انه شکافت و جبرئیل از آن شکاف وارد شد .

ص 123 : جبرئیل محمد (ص) را سوار براق کرده و به راه افتادند . اولین منزل آنها سر قبر ابراهیم بود که پیاده شده دعا خواندند . منزل دوم بیت اللحم ، زادگاه مسیح بود . در آنجا هم دعا خواندند . بار سوم در بیت المقدس در مسجد الاقصی فرود آمدند .... قسمت دوم مسافرت در آسمان ها انجام گرفت و معراج نامیده شد .... جبرئیل و پیغمبر باز سوار بر براق شدند و از بیت المقدس به راه افتاده به سوی آسمان اول یا آسمان قمر رفتند .... در اینجاست که محمد (ص) با آدم روبرو شد .

ص 124 : در آسمان دوم محمد (ص) عیسی و یوحنا را دید . در آسمان سوم یوسف . در آسمان چهارم ادریس . در آسمان پنجم هارون بن عمران . در آسمان ششم موسی و در آسمان هفتم یعنی بلند ترین آسمان ها ابراهیم ...... قبل از خروج محمد (ص) از آسمان همانگونه که به موسی ده فرمان رسیده بود ، دوازده دستور به او رسید که به مسلمانان ابلاق نماید . این دوازده دستور از این قرارند : 1 -  مسلمانان نباید جز خدای یگانه را بپرستند 2 پدر و مادر خود را دوست بدارند 3 صلۀ رحم بجا بیاورند 4 از ضعفا و ابن السبیل و از غریبانی که به شما پناهنده می شوند دستگیری کنند 5 ولخرجی و اسراف نکنند 6 خست و لئامت نداشته باشند 7 مرتکب زنا نشوند 8 از قتل نفس بپرهیزند 9 مال دیگران را به نا حق غصب نکنند ، خصوصاً مال یتیم را 10 اندازه سنگ و پیمانه را نگه دارند 11 از کارهای غیر عاقلانه بپرهیزند و مبادرت به کارهای نا بخردانه نکنند 12 غرور نداشته باشند و از خود پرستی دور بمانند .

ص 146 : افراد قریش گرد هم آمدند تا طرح تازه ای به منظور قتل پیغمبر بریزند .

ص 148 : یکی از خاله های محمد (ص) که در قبیله زهره شوهر کرده بود خبر توطئه علیه پیغمبر را شنید و خبر را به وی رسانید .

ص 151 : توطئه گران با خنجرهای آخته وارد خانه پیامبر شدند و به طرف رختخواب او هجوم بردند که ناگاه علی (ع) از بستر برخاست و در مقابل دیدگان بهتزده دشمنان قد برافراشت .

ص 156 : هنگامی که پیغمبر و ابوبکر از غار خارج می شدند ، تار عنکبوت و لانه پرنده و سنگ ها را دیدند و آنگاه درک نمودند که خداوند آنها را در پناه خود حفظ می کرده است .

ص 160 : می توان گفت که مسجد قبا اولین مسجدی بود که مسلمانان و خود پیامبر اسلام در ساتن آن نقش داشتند .

ص 166 : قبله این مسجد ( مسجد قبا ) در جهت بیت المقدس یعنی شهر مذهبی یهود و نصارا تعیین گشته بود .

ص 172 : انتخاب مکه به عنوان قبله یکی از بزرگترین تصمیمات پیغمبر بود .... آیین ابراهیم پایه و اساس دین اسلام و قدیمی تر از دین موسی و عیسی بود .

ص 176 : محمد (ص) با اینکه دعوت به اسلام می کرد ، ولی تمام خدا پرستان دیگر را (از قبیل یهود و نصارا) اهل بهشت می دانست .

ص 181 : اعراب بر این عقیده اند که به کسانی منافق گفته می شود که از اول تا آخر عمر خود نه یک تصمیم مثبت می گرفتند و نه یک تصمیم منفی .

ص 219 : خیبر شهری بود یهودی نشین در شمال مدینه که نقره سازیش شهرت به سزایی داشت .

ص 227 : جنگ احد به شکست مسلمین منجر شد و تعدادی از آنان به قتل رسیده و یا فرار اختیار نمودند .

ص 233 : توضیح و توصیف مذهب اسلام هم غیر از این سه کلمه نیست : خدا شناسی ، نیک کرداری ، دوری از اعمال زشت . این سه کلمه اصول و مبدأ هر مذهب بزرگی است .

ص 239 : عفو و بخششی که پیغمبر نسبت به دشمنانش روا می داشت بی مانند بود . در طول تاریخ هیچ کس مانند او ، دشمنان خود را نبخشیده است . گویی پیغمبر اسلام انتقام جویی نمی دانست .

ص 252 : تفاوت بین مراسم حج قبل و بعد از اسلام چندان نیست . طواف به دور خانه خدا همواره برقرار بوده است .

ص 281 : بخشش هنط برای پیغمبر بسیار ناگوار بود زیرا همان هنط بود که جگر حمزه را بیرون کشیده و خورده بود و گردنبندی از گوش و بینی و زبان بریده مسلمین برای خود درست کرده بود . با این همه پیغمبر بدون اینکه کینه ای از کسی به دل نگه دارد ، تمام دشمنان خونین خود را بخشید و همه آنان اسلام آوردند .

ص 301 : آخرین جمله پیغمبر این بود : ای مردم بر قبر من سجده نکنید .... خود او را عقیده بر این بود که دردهایش در اثر زهری است که در خیبر زن یهودی به او خورانده است .... روز سیزدهم ماه ربیع سال یازدهم هجری مطابق با 8 ژوئن 632 میلادی محمد (ص) دیده از جهان فرو بست .

ص 302 : همان دم که محمد (ص) جان داد ، مُهر نبوتی که بین دو شانه داشت محو شد. زیرا همگام با مرگ او دوران رسالتش به پایان رسیده بود .

ص 303 : پس از مراسم تدفین ، نهال سبزی به روی قبر پیغمبر کاشته شد که پس از چند روز در اثر تابش اشعه سوزان خورشید مبدل به خاک گشت .  

 

&&&&&

نوع مطلب : دینی - مذهبی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه